monitoring pozycji
              Budowa I Zasada Działania Komputera
Krótka historia komputera
Za początki komputera można uznać już okres około 3000 lat p. n.e. kiedy to powstało pierwsze liczydło. Tak jak komputer miało ułatwić funkcjonowanie ówczesnej społeczności.
Z biegiem lat człowiek starał się udoskonalać to urządzenie, aż w 1941 Kondrat Zuse zbudował w pełni programowo sterowaną maszynę Z3. Pracowała ona na przekaźnikach. Inną maszyną którą można uznać za pierwszy komputer jest Automatic Sequence Controlled Calcurator.
Był to największy kalkulator na świata zbudowany podczas II wojny światowej. Mierzył 16 m długości, 2.5 m wysokości i miał 5 ton wagi. Był używany w Harvard Computation Laboratory do obliczeń matematycznych. Początkowo używało go wojsko do rozwiązywania problemów z rozmieszczeniem wojsk lub do zarządzania zaopatrzeniem. Następną maszyną uznawaną do 1975 roku za pierwszy komputer był ENIAC , skonstruowany w 1943-1945 na Uniwersytecie Pensylwanii. Działał aż do 1955 roku. Był to komputer innowacyjny jak na tamte czasy, pracował według arytmetyki dwujkowej i potrafił dokonywać skomplikowanych obliczeń. Ważył 27 ton, zawierał 18000 lamp elektronowych i zajmował powierzchnie 140 metrów kwadratowych.
W 1948 nastąpił przełom w konstrukcji komputerów. Po wynalezieniu tranzystora przez Johna Bardeena, nastąpił bardzo szybki rozwój komputerów stacjonarnych. Już tego samego roku nastąpiła pierwsza produkcja komputera analogowego. Tak oto wyglądały początki komputerów. Od pierwszych liczydeł aż do pierwszego seryjnego produkowanego komputera stacjonarnego.
Kreator stron internetowych - przetestuj